صنعت سیم و کابل ایران با ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کند

عضو سندیکای صنعت برق گفت: می توان با اصلاح نگاه به ظرفیت های صنعت سیم و کابل و رفع چالش های تولید داخلی سیم و کابل، ظرفیت خالی ۷۰ درصدی این صنعت در داخل کشور را پوشش داده و شاهد رونق بیش از پیش صنعت سیم و کابل کشور باشیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علیرضا کلاهی، عضو سندیکای صنعت برق در نشستی خبری اظهار داشت: شرکت سیم و کابل کومش البرز و سیم و کابل هدیه سمنان به عنوان صادرکننده نمونه ملی انتخاب شده و کسب این افتخار در سایه سالها تلاش با تکیه بر توان داخلی محقق شده است.

وی افزود: ظرفیت نصب شده تولید سیم و کابل کشور حدود 2.5 تا 3 میلیارد دلار درآمدزایی در سال است، اما در حال حاضر کل تولیدات سیم و کابل کشور قریب به یک میلیارد دلار در سال است.

کلاهی با بیان اینکه "صنعت سیم و کابل و فعالان آن در کشور با 30 درصد ظرفیت خود کار می کنند"، گفت: در صورت توجه به این صنعت زیرساختی می توان میلیاردها دلار درآمدزایی برای کشور و به تبع آن اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم قابل توجهی ایجاد کرد.

مدیرعامل شرکت سیم و کابل کومش البرز ارزش ظرفیت صنعت سیم و کابل در جهان را سالانه 300 میلیارد دلار برشمرد و گفت: در مجاورت ایران در همین کشور عراق، طی 10 تا 15 سال آینده نیاز به 30 تا 40 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش سیم و کابل وجود دارد که می توان از این بازار بالقوه استفاده بهینه کرد.

وی ادامه داد: قطر به تنهایی در سالهای گذشته سالانه 2 میلیارد دلار واردات در صنعت سیم و کابل داشته است و کشور ترکیه با وجود آنکه هیچ معدن مسی ندارد، سالانه 2 میلیارد دلار صادرات سیم و کابل دارد.

کلاهی با بیان اینکه "ایران با وجود معادن مس و دسترسی به مواد اولیه و همچنین بازار بالقوه و پرپتانسیل صنعت سیم و کابل در منطقه می تواند روی درآمدزایی و توسعه این صنعت بسیار حساب و برنامه ریزی کند"، گفت: به دلیل بی توجهی به مشکلات تولیدکنندگان، چند تولیدکننده بزرگ سیم و کابل در کشور در طی سالهای اخیر با ورشکستی مواجه شده اند و یا سرمایه های خود را از این صنعت خارج کرده اند.

وی افزود: تا 15 سال پیش، حتی در حوزه وزارت نیرو نیز جاانداختن استفاده از توان ایرانی برای تأمین سیم و کابل، سخت بود و رد صنعت نفت نیز با سختی بسیار توانستیم کیفیت سیم و کابل ایرانی و مزایای آن را به کارفرمای نفتی بشناسانیم و جایگاهی که تولیدکنندگان سیم و کابل کشور از جمله شرکت سیم و کابل کومش البرز دارند، نتیجه سالها ممارست برای جایگزینی سیم و کابل تولید کشور با واردات بوده و امروز تنها 2 تا 3 درصد بازار سیم و کابل کشور سهم واردات و بیش از 95 درصد آن سهم تولید داخلی است.

عضو سندیکای صنعت برق با بیان اینکه "با انجام پروژه های تحقیقاتی متعدد توانستیم در تأمین مواد اولیه تولید سیم و کابل نیز به موفقیت های بسیاری دست یابیم"، گفت: هم اکنون 95 درصد مواد اولیه تولید سیم و کابل، از داخل کشور تأمین می شود.

کلاهی تصریح کرد: می توان با اصلاح نگاه به ظرفیت های صنعت سیم و کابل و رفع چالش های تولید داخل، ظرفیت خالی 70 درصدی این صنعت در داخل کشور را پوشش داده و شاهد رونق بیش از پیش صنعت سیم و کابل کشور و افزایش صادرات سیم و کابل تولیدی ایران به بازارهای منطقه و جهان باشیم.

۵
از ۵
۸ مشارکت کننده

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش